article top ad

הצטרפו אלינו בטלגרם !

בעוד שמספר הנדבקים בעולם עולה במהירות, נראה כי סין הצליחה למגר ואף לעצור את כמות הנדבקים החדשים ביחס לתחילת פרסום הנתונים, מסתמן שיש הצלחה בתכנית הבידוד הרחבה שפקדה את סין. בתי חולים שהוקמו להתמודדות עם הנגיף נסגרים והממשל הקפדני מתחיל לשחרר את ההדק מהמגבלות שהוטלו לבלימת ההתפרצות. עובדים מתחילים לחזור למפעלים ולמשרדים, אפילו מפות של זיהום אוויר מעידות כבר על תחילה של חזרה לשגרה. בנוסף, אפשר להבחין על החזרה לשיגרה עם מספר הטיסות המגיעות לעיר ווהאן בירת מחוז חוביי (הנחשבת למקור התפרצות הנגיף) ביחס לשבועות שעברו שהיו פחות טיסות באופן משמעותי (ישנן חברות תעופה אשר מפעילות טיסות ריקות מנוסעים רק בכדי לשמור על “קו” שלהם).
סין תצטרך בחודשים הבאים להגביר באופן ניכר את תפוקת הייצור בכדי לעמוד בקצב ולמתן את פגיעת הנגיף.

מהימנות המידע מסין מוטלת בספק, אך לפי כל הנתונים הזמינים – נראה כי סין אכן צולחת.
אבל היא כבר לא המוקד העיקרי, הנגיף פרץ את החומה ופילס דרכו אל כ-115 מדינות מסביב לעולם.
מצער שהצליח להגיע למדינות עולם שלישי (היה רק עניין של זמן), שכן סביר שאחוזי התמותה וההידבקות שם יגדלו משמעותית מאחר והרפואה ויכולת התמודדות במדינות אלו שונה ממדינות בעולם המערבי.

הנגיף התפשט ופוקד את אירופה. המדדים בירידות חדות, הפאניקה בשיאה ונראה שאירופה מתרסקת, אך זה לא משהו חדש – חלק ניכר מהמדינות המסומנות בנגיף אף פעם לא הצליחו להתאושש מהמשבר של 2008 ונראה שעוד משבר מחזיר אותם אחורה בזמן.
איטליה בהסגר, מספר הנדבקים גדל בקצב מסחרר. צרפת, ספרד וגרמניה עם יותר מאלף מקרים מאומתים והמספרים עולים.

במוקד העניינים עומד השוק האמריקאי אשר השיל כ-20% מערכו ב-18 ימי מסחר ועצר במרחק נגיעה משינוי הגדרתו ל”שוק דובי”, אין ספק שהנגיף הגיע בדיוק בתקופה בה השוק היה צריך לבצע שאיבת שומן.
המכפיל בשיא נע סביב 24, דיי רחוק ממכפיל ממוצע תקין שעומד על כ-15.

ישנם המון תרחישים לבאות מההשלכות הכלכליות של הנגיף, מהפסימי ועד האופטימי ביותר. אין ספק שהכלכלה העולמית נפגעה, כמעט בכל מגזר. אך עדיין אין נתונים כלכליים המראים חד משמעית את ההשלכות הללו של הנגיף חוץ מחברות שונות שמאותות כבר עכשיו באזהרות רווח שיגולמו בדוחות הבאים. ככל הנראה נתונים אלו יגיעו דיי מאוחר, ניצנים ראשונים יהיו רק בחודשים אפריל ומאי. לדעתי הפחד העיקרי מאפקט הדומינו, מפגיעה בחקלאי שאינו יכול לייצא את סחורתו וכך פרנסתו נפגעת, עד לכדי המשכנתא שאינו מסוגל לשלם שתפגע בבנקים השונים. המידע הזה יזרום אלינו בחודשים הבאים וכך נדע לקראת מה אנו הולכים. קולות הרקע זועקים על מיתון מתקרב, אך מיתון בהגדרתו הוא צמיחה שלילית של שני רבעונים רצופים. כך שיש לנו זמן, אבל חשוב לאמוד את הנתונים ולהיערך בהתאם.

הנגיף קיבל ומקבל יחסי ציבור מאסיביים, שכן עזרו לו להשתרש לתודעה הציבורית ולהגביר את הפאניקה סביבו. בעידן הגלובליזציה אנחנו במרחק מאית שניה מלהיכנס לאתרי החדשות השונים ולראות מכל עבר כותרות מפוצצות. אל זה נוסיף את הרצון שעומד מאחורי כל גוף תקשורתי לסקר את המאורע ולהיות ייחודי וביחד נקבל סלט ענקי של מלא מידע ופאניקה תקשורתית. בזמנים אלו כשפאניקה שוררת ואי הוודאות חוגגת, השוק רגיש כל כך לכל חדשה. כל מידע חדש מניע אותו לכל כיוון בחדות.

עם סלט כל כך מאסיבי של מידע מפחיד מכל עבר, לאלו שלא הכינו תכנית מבעוד מועד איך להתנהל עם מצבים כאלו זה ממש לא עושה סדר. הרצון להתנהל בצורה רציונלית נתקעת עם אמוציות וגורמת לנו לקבל החלטות בצורה פאסיבית ולבצע פעולות שהסבירות כי נתחרט עליהם גבוה מאוד.
פחד הוא תחושה רגשית ופיזיולוגית שלא כל כך נעים לחוות, הוא אחד המניעים שלנו בקבלת החלטות פאסיביות ואי-רציונליות. בשביל לנטרל את קבלת ההחלטות הפאסיביות והימנעות מפעולות פזיזות בתקופות אלו – יש להכין תכנית עבודה מסודרת מבעוד מועד, כל אחד באשר הוא לפי הצרכים הייחודיים שלו – וכמובן להתנהל לפיה.

אחרי סין ואירופה, הגיעה שעתה של ארצות הברית, לטעמי שם ייקבע הטון.
מספר הנדבקים עולה, ההתפרצות רחוקה משיאה ואינה נראית באופק. קצב הבדיקות איטי ולא לכולם מתאפשר לדעת האם הם נישאים של הנגיף בשל מבנה מערכת הבריאות האמריקאית.
ממשל טראמפ מתכוון היום (שלישי) לפרסם שורה של צעדים לתמיכה בכלכלת ארה”ב.
הפד צפוי להתכנס ברביעי הבא (18.למרץ) ולהודיע על החלטת הריבית, שנראה כי ההתערבות משבוע שעבר מפחיתה לו את ארסנל האפשרויות בנוגע לריבית. למרות שמשקיעי איגרות החוב צופים הפחתה נוספת.

את התערבות הבנק המרכזי, הממשל האמריקאי ונזק התפרצות הנגיף בארה”ב אנחנו כנראה נרגיש ונדע בזמן הקרוב. גם התמונה הגדולה אט אט תתחיל להתבהר ותאפשר לנו לדעת לקראת מה אנחנו הולכים.

אבל לפני שכל זה קורה, הרשו לי להחזיר אתכם לכותרת הסקירה ” קורונה – הזדמנות של פעם בדור?”
האם מדובר בהזדמנות? – לדעתי כן. סביר שרוב הירידות עד כה זה לא אחר מאשר פאניקה מטורפת והתנהגות אי-רציונלית שמונעת מהחלטות פאסיביות. נכון שהכלכלה נפגעה, צפויה עוד להיפגע ואנחנו רחוקים מלאמוד את הנזק לתקופה של “אחרי הקורונה”. לדעתי גם סביר שהשוק ימשיך לרדת באם לא נצליח למגר את תופעת הקורונה בכל דרך ושעדיין לא ראינו תחתית. אפילו העליתי את הנקודות הספקולטיביות שלדעתי השוק יתאזן מחדש – אך מי יודע?.
המגמה בטווח הארוך מאוד תמיד תהיה למעלה, היסטוריית השוק מוכיחה זו בבירור. הסובלנות משתלמת. המגמה מלווה בירידות\מימושים\תיקונים איך שלא נקרא לזה – זה חלק ניכר מהחוויה והדרך. אפילו הפסיכולוגיה של השוק המלווה אותו יותר ממאה שנה עדיין לא השתנתה, התקשורת תמיד גרמה לפאניקה ושימנה את מנועי הציבור בהחלטות פסיביות שגרמו להם לבצע פעולות פזיזות או לא לבצע כלל ולקפוא במקום.
כשנפגשנו עם התחתית תמיד שבנו לעלות, בהתחלה ללא הציבור – כי לציבור עדיין הדהד בראש הכותרות השונות שמספרות על סוף הכלכלה וכך תמיד איחרו בהצטרפות למסע או לא הצטרפו כלל בשל המחסומים השונים.

בימים אלו זה תורם של הספקולנטים השונים, סוחרי היום, טכנאי השוק. ובתחתית יגע זמנם של משקיעי הערך החדשים שיקפצו על ההזדמנויות השונות.

הכותבים מחזיקים ו\או עשויים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרות לעיל. כותב הסקירה אינו יועץ השקעות מוסמך ואין לראות בסקירה זו המלצה לקנות או למכור מניות ספציפיות ו\או ביצוע או אי-ביצוע של כל פעולה בשוקי המניות. הנתונים הנדונים בסקירה אינם מהווים ייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. סקירה זו מוגשת כהשקפה עיתונאית בלבד. כל העושה פועלה עושה זאת על סמך שיקול דעתו בלבד.

 

 

מצאתם טעות? רוצים לחדש לנו? לתת לנו זווית\רעיון אחר או סתם לשמור על קשר? מוזמנים ליצור קשר!
לקבלת עדכונים בלייב, עקבו אחרינו בטלגרם!

 

 
Article Bottom ad

השאר תגובה:

הכנס את התגובה שלך
רשום את שמך כאן