article top ad

מתקרית וירוס הקורונה המדד הסיני (A50) השיל יותר מכ-5.5% מערכו, אך בשל חופשת החג השוררת בסין, הבורסה סגורה ולכן לא ניתן לעקוב אחר ביצועי המדד עצמו אלא רק אחר “החוזה העתידי” שכבר השיל מערכו כ-11.5% ונותן לנו פרספקטיבה עתידית לערכו של המדד כשבורסת שנגחאי תחזור לפעילות מחופשת החג (המדד יבצע קורלציה לחוזה).

כך אנו עדים על חולשתה של הכלכלה השנייה בגודלה בעולם בעלת מערכת פיננסית השווה לכ-45 טריליון דולר.

ישנם המון ספקולציות סביב הוירוס: אחוזי תמותה\החלמה, חתך הגילאים, שיעור המתים שהיו עם מחלות קדומות וכו’… אך במונחים כלכליים נצטרך לאמוד את פרק הזמן שסין ב”השבתה”, אותו פרק זמן יקבע את גודל הנזק הכלכלי בסין ובחברות השונות שיוצרות אינטראקציה כלכלית עם ובתוך סין – סביר שאת הנזק הכולל לחברות נגלה בעונת הדוחות הבאה.
אך כבר עכשיו נוכל להבחין בניצני הנזק השונים (מבלי לדבר על המובן מאיליו של עשרות חברות תעופה שונות שמקורקעות): כשחברת “סטארבקס” רשת הקפה העולמית מסרה במעמד פרסום הדוחות (28.ינואר), על הפגיעה האפשרית בהכנסות ברבעון הבא כשההתמקדות נובעת ממאות סניפי הרשת הסגורים בסין. חברת “דיסני” לדוגמה תפגע מאולמות הקולנוע הריקים שאינם פעילים (סין מתחרה בלתי מעוררת של ארה”ב בהכנסות עולמיות מצפייה בסרטים). כמו כן, סגרה את אתרי הנופש והפארקים השונים בשנגחאי והונג קונג שהכנסותיהם מוערכות בכ-5 מיליארד דולר בשנה. 
מנכ”ל חברת “אפל” מספר על הספקים השונים שנאלצו לסגור את עסקיהם ברחבי סין וכך פוגעים בשרשרת הייצור של החברה. ע”פ הודעת החברה, חנויות הקמעונאיות, משרדי התאגיד ומרכזי הקשר בסין נסגרים זמנית בכל רחבי המדינה עד ה9 לפברואר לכל הפחות .

לרשימת הנפגעות מתווספים חברות כמו אליבאבא, נייקי, טסלה, קראפט היינץ’, מקדונלדס ועוד עשרות חברות גלובליות הנאמדות בפני “איום” שאינו נראה לעין ואינו בר הפחתה, לפחות כעת. המתמודדות עם אתגרי הוירוס השונים המוקרנים מפגיעה ישירה בכלכלת סין ומגולמים בפגיעת ההכנסות של חברות הגלובליזציה שיוצרות אינטראקציה עסקית עם סין. 

גם מדינתו הקטנה צפויה להיפגע, כשהיקף הסחר של ישראל וסין עמד בשנת 2018 על היקף של כ- 15.7 מיליארד דולר, עליה של כ-%30 ביחס לשנת 2017 .העלייה בסחר נבעה מגידול חד ביצוא וביבוא הסחורות. יצוא הסחורות של ישראל לסין רשם במהלך 2018 עליה של כ-%50 להיקף של כ-4.7 מיליארד דולר, זאת לאחר שבשנת 2017 נותר ללא שינוי. יבוא הסחורות רשם גם הוא עליה של כ-%20 והסתכם בכ-11 מיליארד דולר, לאחר עליה של כ-%15 בשנת 2017. 

הערכות כעת על הפגיעה בכלכלה הסינית ברבעון הזה נאמדות בכ- 60 מיליארד דולר.
לסין יש יתרון יחסי מהותי בייצור מוצרים והפצתם בעולם מאשר מדינות אחרות, בשל כוח עבודה וחומרי גלם זולים, סין חלק ניכר מייבוא הסחורות\תוצר של מדינות רבות בעולם. התוצר מקומי גולמי הסיני מסתכם בכ-25 טריליון דולר המקנה לה את תואר הכלכלה הגדולה ביותר מבחינת תמ”ג (שווי כוח קנייה).  
לא די בכך שהתמ”ג הסיני במגמת ירידה (בינואר 2011 עמד על כ-9.8%) סיטיגרופ דיווחה בשישי כי היא צופה שצמיחת התוצר בסין תאט לרמה של 4.8% לעומת 6.0% ברבעון הרביעי. ואף צמצמה את התחזית לשנת 2020 ל -5.5% מ -5.8%.

בצל כל ספקולציות הוירוס, עם עונת דוחות לוהטת הפוקדת את וול סטריט לאחרונה, בורסת ארה”ב עדיין נמצאת קרוב לשיא כל הזמנים. בנוסף, אפשר להבחין זאת על ידי הפער של החברות הנסחרות בבורסת ניו יורק הנמצאות ב”שיא” לעומת ה”שפל” השנתי, אשר גבוה בכ-18% לטובת החברות הנמצאות קרובות לשיא. 

וכשפחד שורר בשווקים, במונחי כלכלה נוכל לחוש את המצב עם גרף “עקום התשואות” אשר מעיד אף הוא על פחד. כשהעקום התהפך במרץ 2019 וחזר אט אט למצב אידאלי לקראת סוף שנה לאחר שהפד הורה על הפחתות הריבית ועל המשך תוכנית ה”הרחבה הכמותית” אשר מזרימה כספים לשווקים וכך יוצרת תמיכה סינתטית מצד הבנק הפדרלי. 

והיום, העקום זועק שוב את אותותיו. כשהיפוך עקום התשואות מעלה את הסיכון להחזר החוב בטווח הקצר לעומת הטווח הארוך. וכך מעלה חששות על מגוון בעיות שעלולות לצוץ במהלך החודשים ואף השנים הבאות שיקשו על החזר החוב. וכך מגדיל את הפחד השורר בפרק הזמן הקצר. 
כשסטטיסטיקה המלווה את השוק משנת 1956 על תשע המיתונים האחרונים בארה”ב מעידה שאת כולם קדמו היפוך בעקום התשואות.
אם ההיסטוריה חוזרת על עצמה, אפשר לראות מיתון מתחיל ב8-24 החודשים (מתחילת ההיפוך הראשון שחל שנה שעברה 2019 במרץ). כשהזמן הממוצע עומד על 14 חודשים בלבד.

בעולם הגלובליזציה, כשוירוס החל להתפשט ופחד שורר ברחבי העולם – נראה כי פגיעה והשבתת שוק כל כך מהותי של צרכנית ויצואנית כמו סין, גוררת את הכלכלה העולמית לפניקה ומשפיעה על כל ספקטרום אפשרי באינטראקציה כלכלית עם אותה מדינה ובפרט בסין כשאותנטיות המידע מוטלת בספק.

מבט טכני על החוזה הסיני A50


נראה כי המדד דופק בתחתית התעלה שמלווה את סין מפברואר אשתקד. ממתינים לאחרוני הקונים\מוכרים שיחליטו את כיוון המדד. כמובן שהכול יקרה בצמוד לחדשות הפונדמנטליות שיניעו את המשקיעים.
סביר שבשבירת התעלה הנקודה באזור 12,160 תהווה מכשול לפני המשך הירידות. כשהפוטנציאל בהמשך ירידות עד לכדי 14% מטה שתמחק את 2019 עד אזור 10,850.

נכון לכתיבת הסקירה והמידע המסופק מארגון הבריאות העולמי: מספר הנדבקים בוירוס ברחבי העולם נאמד על כ-14,543 כ-305 מתו ו-340 נרפאו. כשרוב המתים 294 במספר, נמצאים בעיר “חוביי” עם חתך נדבקים של כ-9,704 המהווה 3.03% תמותה. 


הכותבים מחזיקים ו\או עשויים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרות לעיל. כותב הסקירה אינו יועץ השקעות מוסמך ואין לראות בסקירה זו המלצה לקנות או למכור מניות ספציפיות ו\או ביצוע או אי-ביצוע של כל פעולה בשוקי המניות. הנתונים הנדונים בסקירה אינם מהווים ייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. סקירה זו מוגשת כהשקפה עיתונאית בלבד. כל העושה פועלה עושה זאת על סמך שיקול דעתו בלבד.

 

 

מצאתם טעות? רוצים לחדש לנו? לתת לנו זווית\רעיון אחר או סתם לשמור על קשר? מוזמנים ליצור קשר!
לקבלת עדכונים בלייב, עקבו אחרינו בטלגרם!

 

 
Article Bottom ad

השאר תגובה:

הכנס את התגובה שלך
רשום את שמך כאן