חשש למחלה דובית

0
147
article top ad

בסקירות האחרונות העלאתי את הנקודות החשובות שחוזי המדדים צריכים לפרוץ יחדיו בכדי לאותת שהשווקים ממשיכים בכיוון הצמיחה, אך נראה כי צצה בעיה, לא הכול הולך לפי התכנון.
מדד הנסד”ק והספיי קבעו שיאים חדשים, מדד הדאו לא צלח לפרוץ את השיא והתעייף רגע לפני. מדד הרסל לא הצליח כלל להרים את הראש ולפרוץ את נקודות ה1600 שהזכרתי בסקירות הקודמות וכך מעלה חשש לכיוון השווקים.


יוצאים למימוש זה ברור, השאלה לאיזו מגמה?!
החברים שעוקבים בוודאי ראו את הסקירה שפרסמתי ב16 לאפריל בטלגרם, שבה שוב התרעתי על כך שהשוק שואף ל3000 ושסביר להניח שמשם יצא למימוש המגמה כש2720 סביר בהחלט. נראה כי פספסתי קלות את ה3000 אך מימוש המגמה עוד רגע ביעד ולאחר הסתכלות כוללת על כל המדדים אני רגע עוצר ותוהה, האם מדובר במימוש של המגמה שהחלה בינואר ואו מימוש של המגמה הרב שנתית שהחלה משנת 2009. בסקירה של ה”שוק לאן?!” שפורסמה במרץ העלאתי את יעד שאיפת השוק ל3000 ואף את הנושא על קוו המגמה, שבמידה ויישבר השוק ישאף לממש את סך המגמה ואף הבאתי נקודות איזון שנראה כי כמעט לא השתנו מאחר ועשינו תצורת “תקרה כפולה” במדד והשיא החדש שנקבע לא כ”כ רחוק מהשיא באוקטובר.

אז על מה אני מדבר:

קוו המגמה הראשי המלווה את המדד משנת 2009

בתמונה, מדד הספיי המלווה בקוו המגמה שמתחיל משנת 2009 ועד היום. הקו מגלם את קצב עליית המחירים לעומת פונקציית הזמן. בנוסף הקו מהווה נקודות תמיכה קריטיות לשווקים.


המדד עם נקודות האיזון בעזרת סרגל פיבונאצ’י

במידה וקוו המגמה נשבר, המדד ישאף לממש את סך המגמה משנת 2009 כשאלו נקודות האיזון לפי סרגל פיבונאצ’י. נראה כי השוק שואף לנקודות איזון חדשות. מלחמת הסחר עם סין “מחריפה” ומלחמה חדשה החלה לצוף מכיוון מקסיקו כשטראמפ צייץ על העלאה חדשה של מכסים על מקסיקו ואצבע מאשימה על המהגרים הבלתי חוקיים מכיוון אמריקה הלטינית. כלכלת ארה”ב עם חשש למיתון קרב ובצל כל הבעיות ישנה האטה מורגשת במנועי צמיחת הכלכלה העולמית.


אז איזו מגמה אנחנו הולכים לממש?
כמובן שזו שאלת מיליון הדולר, את זה השוק ייקבע בקרוב ונדע בחודשים הבאים. אך שוב נוכל להיעזר במגוון הכלים שנמצאים לרישותינו כשקוו המגמה מהווה אינדיקטור מהותי לתחילת המימוש ובנוסף את סרגל הפיבונאצ’י שנוכל למתוח מתחילת ינואר בכדי לראות היכן עולה החשש כי מגמה חיובית כבר לא תהיה… וכלי ייחודי נוסף מדד “שיאים לעומת שפלים” של בורסת ניו יורק. כשאפשר לתחום את כל הכלים הללו לאינדיקטור אחד אשר מעיד כי קיים חשש מהותי להמשך חיובי של השווקים.

נקודות מימוש באם מדובר על בהמשך מגמה

נקודות מימוש אלו מהוות אינדיקציה להמשך מגמה חיובית, כשסגירה מתחת ל2560 והישארות מתחת למחיר הזה תבטל את המגמה ותלמד אותנו על “רצון” השוק לבדיקה חוזרת של קוו המגמה משנת 2009 (האדום), שגם יאותת כחולשה מאחר ודפיקה נוספת על קו המגמה תלמד אותנו על היחלשות הקונים והאפשרות הקיימת לשבירת הקו.

בורסת ניו יורק – שיאים לעומת שפלים חדשים

במדד השיאים לעומת שפלים נראה כי שוב יש עיקום המאותת לנו על היחלשות החברות הנסחרות בבורסת ניו יורק. העיקום נובע מכך שחברות כבר לא מייצרות שיאים חדשים, אלא שפלים חדשים. אינדיקטור מהותי לכיוון השווקים, כשהכיוון הנכון הוא ייצור שיאים חדשים המגלם המשך צמיחה וכיוון מגמה חיובית של השווקים.

נציץ על הזהב שמרים את הראש לאחרונה

התמונה מהסקירה “הבהלה לזהב

בסקירה “הבהלה לזהב“, העלאתי את הנושא הזהב כש-1400 תהווה אינדיקציה בעייתית לשווקים. כשאפשר לשים לב כי הזהב מרים את הראש בשבוע האחרון ושוב חזר להיסחר מעל 1300 לאונקייה.

מדד ה”ראסל 2000″ מגלם את החברות הקטנות בשוק

הראסל שנלחם כמה חודשים על טווח ה1600 נראה כי התייאש ויוצא שוב למימוש חוזר. המדד נראה דובי כשהמגמה הראשית יורדת והיפוך הממוצעים עוד מלווה את התצורה. לדעתי חוסר היכולת של המדד לייצר שיאים חדשים מגולם בחולשה הפונדמנטלית הקיימת סביב חוסר הוודאות על הסכם הסחר, ריביות, החשש ממיתון קרב והאטה במנועי הצמיחה העולמית. כשהמדד מושפע יותר משאר שאר המדדים האחרים מאחר ומדובר בחברות הקטנות, הם יותר “פגיעות”.

נוסיף למשוואה את מדד הפחד שנסחר שוב בערכים גבוהים כסגירת החוזה העתידי, מעיד על חוסר וודאות בשווקים, חששות המשקיעים ונסחר בשווי של 18.23. הנסד”ק שעד כה היה הכי חזק ושוורי מבין כל המדדים לדעתי גילם את רוב העליות במדד הספיי ונעצר לאחר שפרץ את השיא עם חוסר יכולת להמשיך במגמה החיובית. הדאו בכלל התייאש רגע לפני השיא וכך מייצר נקודת שיא הנמוכה משיא כל הזמנים.

לסיכום:
המדדים מראים על חולשה, הפונדמנטלי מטיח בפנינו כבר שנה כי קיימת היחלשות מהותית במנועי צמיחת הכלכלה העולמית. החברות הקטנות לא מצליחות להרים את הראש והמדד שלהם (ראסל 2000) מייצר מגמה יורדת מובהקת המהווה בעיה לכלל המדדים. הדאו לא מצליח לייצר שיא. הנסד”ק והספיי נתקלו בתיקרה כפולה… נראה כי העתיד לוט בערפל.

כל עוד לא שברנו את קוו המגמה ונבלמנו בנקודות התיקון המוגדרות המשך מגמה אשר הזכרתי מעלה (עד 2560) , השוק ישאף למעלה להמשך מגמה חיובית ואו דשדוש.
במידה ונשבור את קוו המגמה המלווה את השוק משנת 2009 השוק ישאף לממש את כל המגמה כאשר נקודות המימוש מוזכרות מעלה כשהראשונה בניהם עומדת על אזור 2100…

לכותב הסקירה יכולה להיות אחזקה במניות המובאות בסקירה. כותב הסקירה אינו יועץ השקעות מוסמך ואין לראות בסקירה זו המלצה לקנות או למכור מניות ספציפיות ו\או ביצוע או אי-ביצוע של כל פעולה בשוקי המניות. הנתונים הנדונים בסקירה אינם מהווים ייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. סקירה זו מוגשת כהשקפה עיתונאית בלבד. כל העושה פועלה עושה זאת על סמך שיקול דעתו בלבד.

מצאתם טעות? רוצים לחדש לנו? לתת לנו זווית\רעיון אחר או סתם לשמור על קשר? מוזמנים ליצור קשר!

לקבלת עדכונים בלייב, עקבו אחרינו בטלגרם!

 
Article Bottom ad

השאר תגובה:

הכנס את התגובה שלך
רשום את שמך כאן