article top ad
טבע תעשיות פרמצבטיות ( TEVA 10.01 +0.03 +0.30% ) הינה חברת תרופות. החברה עוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק של תרופות גנריות ותרופות ייחודיות. החברה פועלת באמצעות שני מגזרים: תרופות גנריות ותרופות ייחודיות. החברה מפתחת, מייצרת ומשווקת תרופות גנריות במגוון רחב של סוגים ומינון, לרבות טבליות, כמוסות, מזרקים, שאיפות, נוזלים, משחות וקרמים. עסקי התרופות המיוחדים שלה מתמקדים במתן מגוון פתרונות לחולים ולספקים באמצעות תרופות, מכשירים ושירותים באזורים ובשווקים שונים ברחבי העולם. עסקי התרופות המיוחדים שלה כוללים את אזורי הטיפול העיקריים של מערכת העצבים המרכזית (CNS) ותרופות בדרכי הנשימה, תוך התמקדות באסתמה ובמחלת ריאות חסימתית כרוניות. כמו כן, יש מוצרים מיוחדים באונקולוגיה, בריאות האישה ואזורים נבחרים אחרים.


טבע? תאכלס!
החברה נקלעה לשרשרת בעיות המלוות אותה עוד מאמצע 2015, כשביוני 2015 פסק בית המשפט הפדרלי לערעורים בארצות הברית שהפטנט של טבע על גרסת הקופקסון אינו תקף, וכך הכנסותיה נפגעו. בנוסף, בסוף 2016 משרד המשפטים בארצות הברית ניהל חקירה נגד טבע, בחשדות עולה כי החברה הפרה את החוק נגד שחיתות במדינות זרות. לא די בכך טבע גוררת חוב עצום של כ-33 מיליארד דולר בעקבות רכישה כושלת של אקטביס תמורת כ-40 מליארד דולר וכך נוצר חוב המעיק על רווחיות החברה, בנוסף להעלאת הריבית התכופה של הבנק הפדרלי אשר מגדילה את החוב וכך נוצר סיר לחץ.

אם זה לא מספיק, נאלצה טבע לגייס כסף בריביות גבוהות בשל היותה “אג”ח זבל” במסגרת מהלך למחזור החובות ופריעת חובות ישנים. עקום תשואות האג”ח של טבע מעיד על חששות המשקיעים וגם משמשת כאינדיקציה לגובה הריבית שהחברה תידרש לשלם במקרה ותרצה לבצע גיוסים חדשים.

צרות באות בצרורות? עננת המשפט נגד טבע ויצרניות משככי הכאבים הנוספות ככל הנראה ילווה אותה עוד עד המשפט שעתיד להחל בסוף מאי 2019 בארה”ב, כשטבע אלרגן וג’ונסון אנד ג’ונסון מואשמות בהונאת ציבור ובכך שגרמו לו להאמין שאופיואידים בטוחים לשימוש מתמשך כשהמספרים מראים שיותר מ47 אלף איש מתו ממנות יתר של משככי כאבים אופיואידים ב2017 בארה”ב, כשנתח השוק של טבע בתרופות האופיואידים עומד על כ-6% מעמיד את פוטנציאל הנזק מהתביעה על סך 3 מיליארד דולר. כשלכל הצרות הללו נוסיף את השחיקה במכירות של התרופות הגנריות ברחבי העולם וכך נוצר לנו קוקטייל בעיות שמצריך תהליך הבראה ארוך טווח.


טבע? לאן?
מנכ”ל טבע קאר שולץ שנכנס לתפקידו ב-1 בנובמבר 2017, צופה ששנת 2019 תהיה נקודת התחתית בחברה, בה החברה תתמודד עם מגוון רחב של אתגרים דומים לאלו של 2018 הכולל: עמידה ביעדים, הפחתת הוצאות, התמקדות בשיווק תרופות חדשות וצמצום החוב. נראה כי מאז ששולץ נכנס לתפקידו הוא מבצע עבודה טובה ובין היתר ערך קיצוצים והצליח לכווץ את החוב בכ־6 מיליארד דולר לכ־27 מיליארד דולר בשנה אחת. משמעותי מאוד, אך עם השנה המורכבת שהשווקים עברו והשינויים בשוק גיוסי החוב גרמו להאפלה על ההישג של שולץ בצמצום החוב. כשרוב קיטון החוב נבע בעיקר מהלוואות לזמן הארוך שנפרעו במועד הפירעון או תשלומי מזומן שנוצרו במהלך השנה. כשזמן פדיון החוב הממוצע עומד על כ-6.8 שנים, נכון ליום 31 בדצמבר 2018.

טבע עדיין מייצרת כסף, הכנסותיה הסתכמו השנה (2018) בכ-18.9 מיליארד דולר והרווח התפעולי עומד על כ-4.7 מיליארד דולר. תזרים מזומנים חופשי עומד על כ-3.7 מיליארד דולר המשקף את המזומנים שהחברה מייצרת נטו וכך מקנה לה אפשרות להקטין את חובותיה.
טבע מנמיכה ציפיות לשנת 2019 כשתחזית ההכנסות עומדת על 17.4~17 מיליארד דולר, סכום הנמוך בכ-4% מממוצע האנליסטים. צופה רווח תפועלי של 4.2~3.8 מיליארד דולר ורווח למנייה של 2.5~2.2 דולר.
כשהחשוב ביותר במצבה הנוכחי הוא תזרים המזומנים שיעניק לחברה אוויר לנשימה, כשהצפי יחסית נמוך ועומד על 2~1.6 מיליארד דולר.
לאחרונה טבע זכתה במשפט פטנטים שניהלה נגד החברה השוודית Orexo, בית המשפט פסק שטבע לא הפרה פטנטים שנרשמו על שתי תרופות של Orexo, תרופות לטיפול בהתמכרות למשככי כאבים נרקוטיים.

“אם באפט נכנס הוא יודע מה הוא עושה”
התבססות על טענה זו מוטעת, אופי ההשקעה ויכולת הנזילות של ברקשייר האת’וויי חברת האחזקות של באפט שונה מאוד משאר המשקיעים וכך מקנה לה יכולות ייחודיות משלה, אין ספק שלפני הכניסה לטבע ברקשייר האת’וויי עשתה עבודת מחקר מעמיקה וכך ביססה לה קרקע פורייה. אל לנו לשכוח מקרים בהם חברות ברשימת האחזקות של ברקשייר האת’וויי קרסו (לעיון KHC – שקרסה בדוחות האחרונים בכ-30%). כיום ברקשייר האת’וויי מחזיקה בכ-43.2 מליון ממניות טבע בשווי כולל של כ-678 מליון דולר, כשמחיר ממוצע הקנייה עומד על 18.35 דולר, נכון ליום כתיבת הסקירה הפוזיציה במינוס של כ-(150) מיליון דולר (14%-) .


“טבעי שטבע רוצה עציץ”
גם טבע נוגסת בהייפ הקנאביס הרפואי בישראל, עוד ב2016 כשחתמה על הסכם הפצה ושיתוף פעולה עם חברת Syqe Medical הישראלית, לפיו טבע תקבל בלעדיות על הפצה ושיווק המשאף לצריכת קנאביס רפואי שפותח על ידי Syqe עצמה. כשהמשאף הייחודי יאפשר צריכה מדודה ומדויקת של קנאביס ללא חימום, אידוי או שריפה, וכך יסייע להתמודד עם מחלות שונות. המשאף יתבסס על “מחסניות” ייחודיות שרק טבע תפיץ ותשווק וכך מייצרת מיני “מונופול” בתחום הקנאביס הרפואי.


“עדיין עובדת בתחום”
טבע עדיין מוציאה תרופות חדשות, עורכת מחקרים, ניסויים ואף קיבלה לאחרונה אישור מה-FDA לתרופה חדשה לטיפול במיגרנה AJOVY.

כשבמגירה ארסנל הכולל –
שלב 2&3 ושלב הרישום: Fremanezumab – לטיפול במיגרנות, כאב וכאב ראש פוסט טראומטי.
שלב 2&3: Fasinumab – לטיפול בכאבים כרוניים בגב.
שלב 3: Deutetrabenazine – לטיפול בתסמונת טורט, שיתוק מוחין וסכיזופרניה.


טכני?
$TEVA
באינטרוול שבועי, לחץ המוכרים גובר וטבע לא מצליחה להרים את הראש. רצף של שיאים יורד עדיין פוקד ומלווה את החברה מתחילת שרשרת הבעיות שהחלו בסוף 2015, עם זאת מאז כניסתו של שולץ בנובמבר 2017 מצליחים להבחין בסנטימנט חיובי אחד – שפלים עולים. דבר חיובי במקצת אשר מעיד על רצון חיובי מבחינת המשקיעים לשמר את החברה בטווח הנוטה ל”חיובי” כשמחיר המנייה והתמיכה באזורים אלו מתאפיין כ”הליך הבראה”.

טבע שבועי, מבט מקרוב
טבע – אינטרוול זמן יומי
טבע נמצאת כרגע על תמיכה חשובה “נגזרת המחיר של שולץ”, אותה תמיכה שנגזרת מהמחיר ששולץ נכנס לכהן כמנכ”ל החברה, מעידה לי על “הכוח” של המנכ”ל החדש בקרב המשקיעים. אם כי לא מדובר בכוח רב מדי, את זה רואים בתצורת השיאים היורדים אשר מראים על חוסר עניין בקרב המשקיעים וכוח ההיצע שגובר על הביקוש וכך לא מצליחים לעלות את מחיר הנייר. נראה כי הנייר חלש, טבע דופקת פעמים רבות בדלת התמיכה וכשאין הודעה פונדמנטלית טובה, מישהו לבסוף פותח את הדלת.

בשבירה של תחתית התעלה, טבע תגיע לאזור דצמבר – 14.6 בכדי לבצע הערכה מחדש ואף תשאף להגיע לאזור 11 דולר.

עם זאת, תרחיש חיובי יכול להיווצר ביומיים רצופים של סגירה מעל 17.1 וכך להתחיל “שיא עולה” שיגרום לנייר לשאוף ל-20 אשר מהווה אזור מוכרים “בעייתי” שסביר להניח כי לא ייפרץ בניסיון אחד. יש לשים לב לפריצת אלכסון ארוך הטווח שמלווה את הנייר. במידה ופרצנו את 26 שכבר יהווה אינדיקציה להעלמות החשש של המשקיעים כמעט לחלוטין (סגירה שבועית מעל ותלות להישאר מעל) הנייר ישאף ל30 ואף יותר.

בכל זמן נתון, לנייר יהיה סנטימנט חיובי על עוד ייסחר מעל האלכסון ארוך הטווח שמלווה את כל הירידה מסוף שנת 2015. בנוסף כשהנייר יסחר מעל ממוצע 50\200 – הוא יהיה חיובי\שוורי בהתאם להיפוך הממוצעים.

לסיכום
נראה שלטבע תקופה לא פשוטה. קיים צורך עז בתהליך הבראה, מייגע וארוך טווח בכדי לשקם את החברה ולהחזירה לתלם שככל הנראה גם ייקח זמן מה. עם זאת טווח המחירים הזה הוא ראלי מאוד עבורי אף על פי החוב הענק שמעיק על החברה. לחברה עדיין יכולת החזרת חוב וזו נקודה חשובה מבחנתי, ממשלות, חברות ותאגידים רבים מגלגלים את חובותיהם המון שנים ונראה כי זה משהו שמאפיין את הכלכלה המודרנית. כל עוד טבע מצליחה לפרוע את ההלוואות בזמן, לייצר תזרים מזומנים חופשי, לא להגדיל את החוב, לצמצם הוצאות, לעמוד ביעדים וכל זה לצד “רווחיות” במינון מסוים אני מרוצה. כשהתלות הראשונה שלי הוא פריצה של טווח ב17.1 (סגירה שבועית מעל) עם בחינה מחדש ב20. כשפונקציית הזמן לתקופת האחזקה יכולה להגיע לשנתיים לכל הפחות בכדי לסנן רעשי רקע, להפחית סיכון ככל הניתן וכך להפוך את טבע למשתלמת.


לכותב הסקירה יכולה להיות אחזקה במניות המובאות בסקירה. כותב הסקירה אינו יועץ השקעות מוסמך ואין לראות בסקירה זו המלצה לקנות או למכור מניות ספציפיות ו\או ביצוע או אי-ביצוע של כל פעולה בשוקי המניות. הנתונים הנדונים בסקירה אינם מהווים ייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. סקירה זו מוגשת כהשקפה עיתונאית בלבד. כל העושה פועלה עושה זאת על סמך שיקול דעתו בלבד.

מצאתם טעות בסקירה? רוצים לחדש לנו? לתת לנו זווית\רעיון אחר או סתם לשמור על קשר? מוזמנים ליצור קשר!

לקבלת עדכונים בלייב, עקבו אחרינו בטלגרם!

 
Article Bottom ad

תגובה 1

השאר תגובה:

הכנס את התגובה שלך
רשום את שמך כאן