article top ad
לא אשאיר אתכם במתח, אני גם לא יודע. אך ברשותנו מגוון רחב של כלים ונתונים אשר מאפשרים לנו להרכיב את הפזל וכך לראות את התמונה הגדולה, קצת יותר בבירור.

בסקירה אתייחס רק לשוק האמריקאי, בכללי אני מתייחס רק לשוק האמריקאי מאחר וכל השאר בשבילי כרגע פיקציה.
קל לי לדבר על 2008 כי לא הייתי שם ולא חוויתי את תחושת ההזעה המייסרת כשאתה רואה את הכול הולך נגדך. אך אני מודע לכך שיש בנינו אין ספור “נפגעי המשבר” אנשים, חברים ומכרים שסוחבים עמם במשך עשור צלקת פסיכולוגית ופיננסית, מין תהייה כזו בכל יום שעובר של “רגע, מחר הכול קורס?!” אשר מסיטה אותם להתנהגות לא רציונלית בקרב השוק ואף גורמת להם לקבל החלטות פסיביות בנוגע להשקעתם.

אין לי ספק שזו טעות. התהייה הזו של “הכול קורס” היא מוטעת מבסיסה. כי זה ברור שפני הכלכלה תמיד מעלה. וזה ברור שתמיד יהיה וויסות של השוק והשחקנים הגדולים, המוסדיים, הבנקים – כולם רוצים להכיר ברווח בתצורה של “מחזורים כלכלים” (כמובן שיש אינספור טריגרים, הסכם סחר, ריבית וכו’). כלכלות מתפתחות רק בעשור הזה החלו להפריש לפנסיה וכך גורמים לעוד מליארדי דולרים לזרום לשווקים. בסקירה שאשקול לפרסם בקרוב, אציג לכם תאוריה לפיה כל המחזור הכלכלי שהיה משנת 2001 (דוט קום) עד שנת 2008 (סאב פריים) היה הכרחי בשביל לקיים מחזור כלכלי חדש – והדובדבן של הקצפת…. שהסאב פריים והדוט קום לא יחזור, גם לא בעוד 60 שנה (אני מתכוון לאחוזי הירידה ולרמות הנמוכות שחברות הגיעו).

מחזורים כלכלים הכרחיים בכדי שהשוק ישאף ליותר. ככל שיורדים יותר, כך היעד העתידי גבוה יותר. למדתי שיעור חשוב באוקטובר האחרון, כשהוא נותן הזדמנות – לתפוס אותה. פיזור נכון המתואם לצרכנו הפיננסי ושפע סובלנות.


SPX – אינטרוול זמן שבועי

מדד הספיי “סנופי”, השוק. נבלם על קו מגמה ראשי המלווה אותנו משנת 2009. ציירתי את הקו הזה כי הוא חשוב מאוד, זהו קו המגמה הראשי – שבמידה ויישבר יוציא אותנו למימוש כולל של כלל המגמה. זאת אומרת אם וקו המגמה נשבר ולא יצרנו שיאים חדשים, נקודות האיזון של השוק תהיינה ב:

א. 2070

ב. 1800
דוגמה לנקודות האיזון במידה ולא יצרנו שיאים חדשים


אז כרגע כל עוד לא שברנו את קו המגמה אנחנו יכולים להיות רגועים מפני האפוקליפסה. כמובן שאם עולים לשיאים חדשים ואז שוברים את קו המגמה – את סרגל הפיבונאצ’י נפרוש מהשיא החדש, זאת אומרת נקודות איזון שונות.

אז מה הכול טוב? רגע! לפנינו עוד תמונה שאני מאוד אוהב.

NYSE new highs vs new lows – credit stockcharts.comבורסת ניו יורק שיאים לעומת שפלים חדשים. הגרף הזה מאוד פשוט, שימו לב לתחילת שנת 2016 (בתחתית התמונה) אתם רואים את ההצטלבות? הכחול חזר לנוע מתחת לשחור… זהו סימן שוורי בשבילי, החברות חזרו לייצר יותר שיאים מאשר שפלים חדשים.

אז איפה אנחנו היום? שימו לב להצטלבות שיש כיום… ואתן עוד נתון מעניין שליש פיבונאצ’י מעליה של 17.5 ל72.5 נחשו איפה עומד… כן! כן! באזור 51 (Area 51 – מכוכב חלל)תשואות האג”ח לעשר שנים
US10YT=x – Credit investing.com
החץ הכחול מצביע על תחילת אוקטובר~נובמבר קיבלנו תיקרה כפולה ששלחה את התשואות האג”ח המלחיצה למימוש קל, משמע השוק נשאר יותר אטרקטיבי לכסף. השאלה הגדולה מה יקרה כשנפגע בתחתית התעלה העולה… יתקפל ויעלה מעלה, משמע סנופי בתקרה כפולה ומתחיל להתקפל? – בעוד כמה זמן נדע יחדיו.


מבעית? בואו נבדוק את המדד המפחיד.

VIX futures – Credit investing.com
גם מדד הפחד (עתידי) תורם לסיפור אידילי, חוזר להיסחר סביב הרמות הנמוכות. כרגע גם בתוואי יורד, נראה שלחץ יחזור במידה ויסתובב ויעלה מעל 18, עד אז – אנחנו בסדר, זה העולם שדפוק.

סנופי!
SPX – Credit investing.com
מדד הסנופי, לאחר אינספור פריצות של “התנגדויות” שונות ומשונות – יש לי עדיין “חשש קל” שהייתי רוצה להסיר וזאת רק כשהמדד יסגור יום מעל 2845 וכך יבטל לחלוטין את תצורת התעלה היורדת שיכולה להתקיים (אף על פי שהיה כבר פריצה בחוזה). לאחר מכן, לדעתי כיוון השיא ברור אם כי תיווצר שאיפה לכיוון ה3000.
לסיכום – נכון להיום, לדעתי השוק שואף מעלה לכיוון שיא כל הזמנים, רוצה לבדוק האם יצליח לפרוץ אותו ושם יקבע כיוון מחדש. כמובן שגם אני חושב שהעלייה הזו דיי מוגזמת והשוק צריך לקחת איזה תיקון קל, זה יבוא השאלה מתי וכמה עמוק הוא ייקח אותנו. מקווה שהבהרתי את עצמי בנוגע לסובלנות, להחסיר את הפחד המיותר וכמה חשוב לבנות תיק שמתחשב בנתונים הפיננסים ובצרכים המיוחדים שלכם. כמובן שזה לא מקנה לנו את האפשרות לשגר את הכול (All In) על נייר אחד כי אז איננו נבדלים מגדולי המהמרים,לעומת דבר אחד – בקזינו לרוב תפסידו (מה לעשות, זה המודל הכלכלי) אבל אתם תהיו שבעים מאחר ויחלקו לכם גם שתייה ואוכל 😉
לכותב הסקירה יש אחזקה במניות המובאות בסקירה. כותב הסקירה אינו יועץ השקעות מוסמך ואין לראות בסקירה זו המלצה לקנות או למכור מניות ספציפיות ו\או ביצוע או אי-ביצוע של כל פעולה בשוקי המניות. הנתונים הנדונים בסקירה אינם מהווים ייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. סקירה זו מוגשת כהשקפה עיתונאית בלבד. כל העושה פועלה עושה זאת על סמך שיקול דעתו בלבד.מצאתם טעות בסקירה? רוצים לחדש לנו? לתת לנו זווית\רעיון אחר או סתם לשמור על קשר? מוזמנים ליצור קשר ! 
Article Bottom ad

השאר תגובה:

הכנס את התגובה שלך
רשום את שמך כאן